Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

Mesleğin geleceğini düşünün - Eğitim,Ygs,Lys,Kariyer,Koçluk
   
 Mesleğin geleceğini düşünün

Mesleğin geleceğini düşünün
 Yazı Boyutu

 Tarih : 02.07.2017 - 12:53:51 


Üniversite adayları, tercih dönemi için hazırlıklara başladı. En zorlu süreçlerden biri olan bu durum için CEO’lardan öneriler aldık. Onların gençlere ortak tavsiyeleri ise geleceği olan meslekleri seçmeleri.


Üniversite adayları sınavları geride bıraktı ancak zorlu süreç henüz bitmedi. Şimdi tercih dönemi var. Unutulmaması gereken ise, bu zorlu süreci herkesin yaşadığı. Bugün ulusal ya da uluslararası şirketlerin en üst kademelerine yükselmiş CEO’lar da bu süreçten geçti. İşte o CEO’lardan bazılarının tercih yapacak gençlere önerileri:

SEVEREK YAPACAĞINIZA İNANDIĞINIZI SEÇİN

Oğuzhan Demirhan (Sivantos İşitme Cihazları CEO’su): Ben meslek seçerken güvendiğim kişilerle görüşüp meslekleri ve çalışma alanları konusunda bilgi almaya, okuldaki rehber uzmanlarla yoğun fikir alışverişi yapmaya ve belki de en önemlisi mutlu ve başarılı olabileceğim ve icra ederken zevk alabileceğim bir iş konusunda içgüdülerimi dinlemeye özen gösterdim. Meslek seçecek gençlere en büyük tavsiyem kesinlikle çok severek yapacaklarına inandıkları bir meslek seçmeleri olur. Zira bence başarının en büyük sırrı yapılan işin aşk ve şevkle gerçekleştirilmesi. Ayrıca meslek seçerken sadece güncel duruma değil, gelecekte o mesleğin nerelere geleceğini ve ne gibi kalifikasyonlar gerektireceğini de bilmeliler. Bir yarış otomobili metaforuyla anlatacak olursam; nasıl bir araba yarışa çıkmadan teknolojik tüm donanımlara sahip olup bakım, kontrol ve testleri yapılıyorsa, mesleğe yeni atılan gençler de işin gerektirdiği tüm yurtiçi ve yurtdışı eğitim donanımına, okul sırasında stajlar yoluyla edinilecek tüm teknik bilgi ve beceriye sahip olmalı ki kariyer yarışında başarı gösterebilsin. Başarı için en büyük motivasyon kaynağım işimi çok sevmem ve insanlığa faydalı bir şeyler yaptığıma inanmam. Yaptığınız iş ne olursa olsun işinizi severek, özveri ve azimle çok çalışarak yaparsanız başta kendinize, beraber çalıştığınız kişilere, ürün veya hizmetinizi arz ettiğiniz kişilere ve ülkenize katma değer sağlamış olursunuz.

DÜNYAYI İYİ ANALİZ EDİN

Ömer Yüngül (Zorlu Holding CEO’su): Ben mühendis olacağım bile demedim. Üniversite tercihini ben yaptım, meslek tercihimi babam yaptırdı. Şimdiki gençler çok farklı. Neye fokuslanacaklarını iyi biliyorlar. Dolayısıyla onları yönlendirmeye gerek yok. Sadece dünyada neler olup bittiğini çok iyi analiz etmeleri lazım. Dünya kendi dünyaları değil, etrafta da çok farklı şeyler oluyor. Ben babamı dinledim ama bu 45 yıl önceydi. Şimdi o kadar çok data var ki ne eksik, neye ihtiyaç olacak? Ne tür yeni meslekler doğuyor? Bunlara bakmak gerekiyor. Örneğin Amerika’da 6-7 üniversite yapay zeka avukatlığı hukuku bölümünü açmış. Bunu 30 sene önce deseler kimse inanmazdı. Şimdi bu tür şeyleri değerlendirmeleri lazım. Bir iş kapanıyor ama karşılığında yeni 2.5 iş doğuyor. Bunu iyi kestiren, iyi tahmin edebilen önde başlayacak. Tercih sıralamasını ona göre yapmak, buna uygun seçmek lazım. Tercih yapacak gençlere hem kendi isteklerini, hem dataları iyi değerlendirmelerini tavsiye ederim.

HURRİYET Editör :  Erham GÖK

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Başka Site

 Kategori  MESLEKİ KOÇLUK

299 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Erham GÖK

Erham GÖK ¬
Zor zamanlarda nasıl başa çıkılır?
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Şubat 2018

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 395
 Dün : 420
 Toplam : 436323
 Ip No : 54.226.33.117
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 3.7845 3.7913
  Euro 3.5096 3.5329
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


HAKKIMIZDA | NLP & KOÇLUK | KİŞİSEL GELİŞİM | YGS-LYS KOÇLUK | TEOG KOÇLUK | EĞİTİM KOÇLUK | TERCİH KOÇLUK | KARİYER KOÇLUK | MESLEKİ KOÇLUK | YAŞAM KOÇLUK | KPSS & ALES KOÇLUK | AİLE KOÇLUK | PDR DANIŞMANLIK | UZAKTAN KOÇLUK | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2012- Eğitim,Ygs,Lys,Kariyer,Koçluk - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.