Ara
  • Fuat Manav

Deneme çözmeye ne zaman başlamalıyım? LGS, TYT, AYT


Sınav yaklaştıkça en çok gelen sorulardan birisi de “deneme çözmeye ne zaman başlamalıyım?”

LGS, TYT, AYT Sınavına hazırlık uzun soluklu bir süreç ve bu süreci doğru yönetebilmek çok önemlidir. Her şeyin bir yeri, zamanı ve amacı var.

Deneme sınavının da bir yeri, zamanı ve amacı var. Konuların çoğunluğuna hakim olmadan sırf deneme çözmüş olmak için zamansız deneme çözmek zarar verir, moral bozar.

Şimdiye kadar az veya çok bir şekilde çalıştık. Aylarca konu çalıştıktan, testler çözdükten, konu tekrarları yaptıktan sonra artık bunların derlenip toparlanma zamanı gelecek. İşte bu zaman deneme çözme zamanı. Genelde sınavdan önce son 2 ay deneme çözme için ayrılan zamandır. Ama bu kişiden kişiye değişebilir. 3-4 ay önce de başlayabilirsiniz. Yeter ki konuların çoğunluğuna hakim olunsun.


İki türlü deneme çözebilirsin. İkisinin de ortak bir noktası var;


1) Herhangi bir dersteki konuların çoğunluğunu bitirdiğinde sadece o dersin denemesini çözebilirsin. Örneğin LGS Türkçe konularını bitirince sadece LGS Türkçe denemesi çözebilirsin. Yani ders ders deneme çözmeye başlayabilirsin.


2) Sınav türündeki tüm derslerdeki konuların çoğunluğunu bitirince genel deneme sınavı çözebilirsin. Örneğin TYT konuların tamamını bitirdiğinde genel deneme sınavı çözmeye başlayabilirsin.


Gerçek sınava 2 ay gibi kala deneme çözmeye başlayabilirsin. Bu son 2 ay deneme sınavı ve eksikleri telafi etmek için kullanmanızı tavsiye ediyorum.


İlk önce 1. Tür deneme ile başlamanızı yani bitirdiğin derslerin denemesi ile başlayın. Tüm derslere aynı başlamanıza da gerek yok. Türkçe, fen ile başlayıp sonra matematik ve diğer derslerin denemesine başlayabilirsiniz. Bir ay boyunca çözeceğiniz ders denemelerinde unuttuğunuz veya eksik kaldığınız konuları tespit edip telafisini yapabilirisiniz. Böylelikle genel deneme çözmeye başlamadan önce tüm konuları kontrol edip taramış olursunuz.


Son ay ise genel deneme sınavı çözmelisiniz. Burada önemli olan bütünlüğe hakim olabilmektir. Sınavda hangi dersten başlayıp hangi dersler ile devam etmeliyim? Sınav süreyi iyi kullanabiliyor muyum? geriye dönebiliyor musun? Zor denemelerde stres ve kaygımı kontrol edebiliyor muyum? Gibi birçok soruya cevap bulmalısın.


Her deneme bir olmayacaktır. Deneme sınavından sonra konsantre olman puanın değil eksiklerin, hataların ve düzeltmen gereken konular olmalı. Unutma ki adı üstünde deneme sınavı. Deneme sınavının amacı Kendini dene, kendini tanı ve kendini yönlendir olmalı.320 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör