Ara
  • Fuat Manav

LGS'ye 1 ay kala

Güncelleme tarihi: 28 Nis 2020

En az 8 aydır LGS’ye hazırlanıyorsun. Kendi özel yaşantından fedakârlık yapıp sınava hazırlık için odana kapılıp soru bankaları ile boğuştun. Sıkıldın, bıktın, yoruldun, gerginlikler yaşadın ama gene de mücadelene devam ettin. Seni takdir ediyor ve ayakta alkışlıyorum. Bu mücadele sana çok şey kattı, başarına başarı, bilgine bilgi, bilmediğini bilir hale geldin.


Evet bu 8 ay sana çok şeyler kattı ve bunun meyvesini 1 ay sonra alacaksın. Ama son 1 ay kala yapman gerekenleri yaparsan tabiki. Şimdiye kadar çok şey öğrendin ama bundan sonra süreçte bunları kontrol edip pekiştirmen çok önemli. Unuttuğun bilgileri tespit edip gidermezsen ve bilgilerini pekiştirmen ise yere düşersin.


Hele bir de corona virüs nedeniyle evde kaldığımız süreci çok iyi değerlendirir isen başarına başarı katabilirsin. Bu mükemmel bit fırsat tabiki bunun değerini bilip değerlendirenler için.

O yüzden son 1 ay kala neler yapmalısın;


Konu tekrarı yap

Corona virüsten dolayı bu yıl LGS'de sadece birinci dönem konularından sorumlusun ve birinci dönem konuları da kolay ve az. Mayıs sonuna kadar her gün iki dersten birer konuyu tekrar edebilirsin. ama konu tekrarını sindire sindire yapmalısın, roman okur gibi yapmamalısın. örnek:

Pazartesi : Matematik + Din

Salı : Fen + İngilizce

çarşamba : Türkçe + Sosyal

Perşembe: Matematik + Din

Cuma : Fen + İngilizce

Cumartesi : Türkçe + Sosyal


LGS Deneme Sınavı çöz ve analizini yap

Her gün bir deneme çöz. bir gün sözel bir gün sayısal. ama süre tutarak, sanki yaşındaymışsın gibi masanda ve odandan dışarı çıkmadan. Tabiki cep telefonunu da dışarıda bırak.

Her denemeden sonra yanlış veya boş bıraktığın soruya konsantre olmalısın. sorunu neden çözemediğini bulmalısın. konu eksikliğinden dolayımı yoksa anlık hatadan dolayı mı. eğer konu eksikliği ise hemen o gün yatmasan önce mutlaka ilgili konu tekrarını yapmalısın. böylelikle sınava kadar tüm konu birikimini taramış ve eksiklerini kapatmış olacaksın.


Erken Kalk

Okul olmadığı için evde geç saatlere kadar uyumamalısın. hem erken kalkıp daha çok çalışmak için kendine zaman yaratmış olursun hem de 07 Haziran günü için erken kalmaya kendini alıştırmalısın. uyku düzenini sağlıklı hale getir ki LGS günü kendini dinç hisset.


Sakın yere düşme!

LGs'ye 1 ay kala çok önemli. havaların ısınmasına, evde olmanın rahatlığına ve yorgunluğuna yenik düşme. eğer yere düşersen kalkmak için zamanın olmayacak. o yüzden inadına daha çok çalış, inadına kendini zorla...

116 görüntüleme0 yorum